Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 608 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Silmarily N/A%
Zaradenie: zaujimavost
Diskusia | Galéria

Silmarily boli tri kamene vyrobené bezpochyby najnadanejším z elfov Fëanorom pred skazou valinorských stromov - Telperionu a Laurelin. Kamene boli vyhotovené z látky tvrdšej než diamant, takže v celej Arde nejestvovala sila schopná ich zlomiť a boli vybrúsené ako drahokamy; avšak toto bola len schránka, ktorá uchovávala ich skutočnú krásu - zachytené svetlo valinorských stomov. Po ich vytvorení ich posvätila Varda, taže naveky sa ich nesmel dotknúť nik, kto na to nemal právo.

Neskôr sa nazývali aj svätými, pretože mali ohromnú moc a dokonca bolo Mandosom predpovedané, že silmarily objímajú osud Ardy. Silmarillion hovorí, že "každý, kto čo i len vyslovil ich meno s túžbou vlastniť ich, prebudil tým veľkú silu, lebo takú mali tie kamene moc." Silmarily ukradol Morgoth pri zatmení Valinoru a ušiel s nimi do Stredozeme, do svojej ddávnej pevnosti Angband, kde ich vsadil do svojej železnej koruny a hoci ho tá koruna ťažila a spôsobovala mu hrozné muky, nikdy ju nezložil. Fëanor aj so svojimi synmi zložili hroznú blasfemickú prísahu, ktorej cieľom bolo získať silmarily bez ohľadu na to, kto im pri tom bude stáť v ceste. Táto prísaha stala sa neskôr najväčšou chyou elfov a Morgothovým najväčším spojencom. Podarilo sa mu presvedčiť všetkých Noldor odísť z blaženosti Amanu do krajov Stredozeme aj napriek vôli Valar a viedli proti Morgothovi dlhú vojnu, ktorej cieľom bolo vydobyť silmarily späť. Beren, syn Barahirov, človek a jeho láska, Lúthien, dcéra kráľa Sindar Thingola a Melian spomedzi Ainur, vyrvali jeden zo silmarilov z Morgothovej koruny a Beren ho dal kráľovi Thingolovi ako cenu za jeho dcéru. Thingol si do silmaril zamiloval a nechcel sa ho vzdať za nič na svete. A bol to on, koho myšlienkou bolo spojiť silmaril s Nauglamírom, najväčším dielom trpaslíkov, čím vznikol poklad nad poklady. Nosila ho Lúthien a po spustošení Doriathu a Lúthieninej smrti (zomrela, lebo kvôli Berenovi sa vzdala nesmrteľnosti)jej syn Dior.

Následne ho zdedila Diorova dcéra Elwing, ktorá sa s ním vrhla do mora, no to ju vyvrhlo v podobe morského vtáka so silmarilom na hrudi. Takto priniesla silmaril svojmu manželovi Eärendilovi polelfovi (jeho otcom bol Huorov syn Tuor z Hadorovho domu a matkou Idril Celebrindal , princezná Gondolinu)na loď Vingilot, ktorou sa plavil do VAlinoru aby v mene dvoch rodov poprosil Valar o pomoc v boji proti Morgothovi. potom sa však Eärendil ani Elwing nemohli vrátiť do Stredozeme, zvolili si osud Eldarov a loď Vingilot aj s Eärendilom povznesená na nebesia, kde sa zo silmarilu na Eärendilovom čele stala najjasnejšia hviezda. Potom Valari vytiahli do boja proti Morgothovi a zobrali mu kamene, ktoré však ukradli polslední dvaja zo siedmich Fëanorových synov Maedhros a Maglor a rozdelili si ich. Silmarily ich však pálili, lebo pre krv elfov, ktorú preliali kvôli prísahe, ich prestali byť hodní. Maedhros sa hodil do zemských ohňov aj s kameňom a Maglor zahodil posledný silmaril z útesu do mora, lebo ani on nezniesol muky.

Tagy: j.r.r. tolkien

Pridal(a): Oliver13, 16. 09. 2008 19:58:10

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 100 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)