Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
13%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 623 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Prstene Moci N/A%
Zaradenie: zaujimavost
Diskusia | Galéria

Prstene moci vyrábali eregionskí Noldor na vrchole svojho poznania. Priviedol ich k tomu Sauron, v tej dobe známy ako Annatar (Pán darov) a elfi mali z priateľstva s ním najskôr veľký osoh (táto vetva elfov bola vždy zraniteľná, ako by sme my povedali "vedou a technikou"). Sauron chodil medzi nimi v podobe krásnej a múdrej, avšak Veľkráľ Noldor, Fingonov syn Ereinion (známy pod svojím epessë Gil-galad - Hviezdny svit; v tom čase žil v Lindone) a majster Elrond Polelf (peredhel) varovali eregionských Noldor pred Sauronom a sami ho odmietali. Slová Annatarove však boli múdre, jeho podoba pekná, a tak výzvy z Lindonu sa im nechcelo počúvať. V meste Ost-in-Edhil teda vznikol spolok kováčov s názvom Gwaith-i-Mírdain. Títo pod Annatharovým vedením objavili tajomstvo výroby prsteňov moci. Prsteňov bolo vyrobených mnoho, väčšinou s malou mocou, ktorými sa elfi len cvičili a cibrili v umení, a Sauron mal na tom podiel.
Najmocnejšie prstene stvoril Celebrimbor, syn Curufinov, Fëanorov vnuk (!). Boli tri: Narya, Nenya, Vilya.

NARYA (veľká)
Prsteň rubínu, Červený prsteň, Prsteň ohňa
Prsteň mal moc rozdúchať oheň nádeje tam, kde hasol, bojoval hrejúcim ohňom odvahy proti Sauronovmu spaľujúcemu ohňu.
Ukutý bol zo zlata, do ktorého bol vsadený rubín.
Etymológia názvu: quenijské „nár“ znamená „oheň“

NENYA
Prsteň adamantu, Biely prsteň, Prsteň vody
Prsteň mal moc odďaľovať až zastavovať „únavu sveta, ktorú nesie na svojich krídlach čas“, čiže brániť zmene, uvädnutiu, zostarnutiu, úpadku sveta (takto to vnímali elfi).
Ukutý bol z mithrilu a bol doň vsadený biely diamant (adamant).
Etymológia názvu: quenijské „nén“ znamená „voda“

VILYA
Prsteň zafíru, Modrý prsteň, Prsteň vzduchu
Prsteň mal moc mimoriadne podobnú predchádzajúcemu, ochraňoval to pekné, čo ešte zostalo v Stredozemi. Mal najväčšiu moc.
Ukutý bol zo zlata, s veľkým zafírom uprostred.
Etymológia názvu: quenijské „vilya“ znamená doslova „vzduch“.

V tom však Sauron všetkých zradil a v ohni Orodruinu, Amon Amarth (Hora osudu), ukul vládnuci Veľprsteň. Elfské prstene mali ohromnú moc, preto ten kto im chcel vládnuť, musel mať sám moc väčšiu, a tak Sauron dal veľa zo seba do tohto prsteňa. Prsteň bol z čistého zlata bez ozdôb, iba obrúčka. Robil nositeľa neviditeľným, avšak mal sklon ku zlu: okrem Saurona nositeľov podvádzal a privodzoval im smrť, zotročoval ich. Mal moc ovládať ostatné a ich nositeľov.
Vo chvíli, ako si Sauron po prvýkrát nasadil tento prsteň, elfi pocítili, že boli zradení. Sňali preto svoje prstene, na veľký Sauronov hnev. Celebrimbor sa preto ponáhľal ku Galadriel po radu, a tá mu poradila skryť prstene a nepoužívať, kým má Sauron Veľprsteň. Vtedy jej Celebrimbor dal Nenyu, no Naryu s Vilyou poslal do Lindonu ku Gil-galadovi. Ten si ponechal Vilyu a Naryu daroval Círdanovi, staviteľovi lodí. Galadriel používala moc prsteňa pre zachovanie a „konzerváciu“ Lothlórienu; Gil-galad ho nepoužil, ale pred smrťou daroval Elrondovi, po zvrhnutí Saurona ním Elron ochraňoval Vododol, nad ktorým svietili potom hviezdy najkrajšie. Naryu však Círdan dal tajne Mithrandirovi, a nik okrem nositeľov prsteňov nevedel, kde je ukrytá.
Keď Sauron pochopil, že elfi sa nedali oklamať a neovládne ich, vyslal poslov do Eregionu so žiadosťou o všetky prstene, lebo vraj by ich nikdy bez neho neukuli (čo však nebola pravda). Noldor to však odmietli a Sauron v hneve vyplienil Ost-in-Edhil a z domu spolku Gwaith-i-Mírdain si odniesol pätnásť najmocnejších prsteňov. Najviac ale túžil po trojke, no ani mučením sa od Celebrimbora nedozvedel, kde sú. Potom dal šesť prsteňov trpaslíkom (vrabí sa, že Durinovmu ľudu dali ich prsteň sami elfi) a ľuďom najviac, deväť, lebo vždy vedel, že ľudia sa najľahšie kazia. Trpaslíci sa ale nedali zmeniť v prízraky, a jediná moc prsteňov, ktorá sa na nich prejavovala bola, že ich chamtivosť po zlate rástla (Sauron im preto posledné tri zasa vzal – štyri totiž zožrali draky.). Tí z ľudí, ktorí dostali deväť prsteňov, sa v časoch svojej vlády stali veľkými kráľmi a čarodejníkmi, no jeden po druhom (podľa toho, s akými myšlienkami prstene prijali) sa pramanili na Úlairov, Nazgûlov, Prsteňové prízraky. Nemali vôľu, iba Sauronovu, napokon s ním aj zmizli. So zničením Veľprsteňa totiž nevyhnutne súvisela strata moci ostatných prsteňov (aj trojky, hoci Sauron sa ich nikdy ani nedotkol, mal však moc aj nad nimi).
O Prsteň osudu obral Saurona Isildr úlomkom otcovho Narsilu, to Saurona načas oslabilo. Prsteň Isildurovi dopomohol k smrti, Isildur sa utopil v Anduine. Z rieky ho o mnoho rokov neskôr vylovil Srdnetec Déagol, tiež na to doplatil životom. Potom Sméagol (ktorý Déagola uškrtil) sa postupne stal otrokom prsteňa, známym pod menom Gloch. Jemu prsteň vzal Bilbo Bublík a neskôr ho dal Frodovi, svojmu bratancovi. Práve Frodo ho zničil, uvrhol v Sammath Naure, pukline v Hore osudu do ohňa a definitívne tým Saurona zničil.
Tak stratili Prstene Moci svoju moc. Napokon odplávali Tri do Valinoru, so svojimi nositeľmi a s nositeľmi Veľprsteňa.

Tagy: j.r.r. tolkien

Pridal(a): Oliver13, 18. 09. 2008 22:20:34

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 100 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)