Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 608 užívateľov.
hits
Zobraz v plnej veľkosti
Narnia: Princ Kaspian - Čo ste možno nevedeli… N/A%
Zaradenie: zaujimavost
Diskusia | Galéria

- Keď C. S. Lewis začal písať prvý príbeh o Narnii, začal týmito slovami: Táto kniha je o štyroch deťoch, ktoré sa volali Ann, Martin, Rose a Peter. Ale najviac je o najmladšom z detí, o Petrovi.” Peter je jediné z pôvodných mien, ktoré sa neskôr objavilo v knihách a bol najstarším, nie najmladším z detí.

- C. S. Lewis vybral meno “Peter” pravdepodobne aj preto, že v detstve sa tak volala jeho domáca myš.

- Ako mladík napísal C. S. Lewis príbehy hrdinu menom Sir Peter Mouse (Myš). Inšpiroval sa pritom svojím domácim miláčikom. Sir Peter nosil meč a dobyl Mačaciu krajinu, Neskôr z neho vznikla rytierska myš menom Reepicheep v Princovi Kaspianovi.

- Priezvisko štyroch súrodencov v knihách Lev, čarodejnica a šatník a Princ Kaspian je “Pevensie”. Toto priezvisko sa však napísané objavilo až v Lewisovej tretej knihe Dobrodružstvá lode Ranný pútnik.

- Pri výbere priezviska “Pevensie” C. S. Lewis pravdepodobne myslel na dedinku Pevensey na pobreží Sussexu, ktorá bola v staroveku rímskou pevnosťou a slúžila na obranu Anglicka pred inváziou. Je to tiež miesto, kde sa vylodil Viliam Dobyvateľ počas invázie, ktorá vyvrcholila v bitke pri Hastingse.

- C. S. Lewis venoval knihu “Lev, šatník a čarodejnica” svojmu krstňaťu, Lucy Barfieldovej, Lucy bola prvá zo štyroch detí, ktorá našla cestu do Narnie.

- Nikto presne nevie, prečo C. S. Lewis, pomenoval svoj vymyslený svet slovom “Narnia”. Jedným z vysvetlení môže byť aj to, že našiel zmienku o talianskom meste Nequinium, ktoré Rimania v roku 299 pred Kristom premenovali podľa rieky Nar na Narniu.

- C.S. Lewis žil ako dieťa v Belfaste v Severnom Írsku. Jeho írska pestúnka Lizzie Endicott mu rozprávala nádherné príbehy o obroch, škriatkoch a raráškoch. Lizzie a jej rozprávky ho pravdepodobne inšpirovali k napísaniu postavy opatrovateľky, ktorá rozpráva princovi príbehy o Starej Narnii.

- Lewis ukázal rukopis prvých kapitol Leva, šatníka a čarodejnice svojmu dobrému priateľovi J. R. R. Tolkienovi. Autorovi Hobita a Pána Prsteňov sa však nepáčili a sklamaný Lewis takmer prestal písať.

- Bol to Lewisov dobrý priateľ, spisovateľ Roger Lancelyn Green, kto ho povzbudil, aby dopísal prvú knihu o Narnii a takisto to bol on, kto mu neskôr navrhol, aby všetkým siedmim knihám dal spoločný titul, Kroniky Narnie.

- Aj keď sa Tolkienovi Lewisova prvá kniha o Narnii nepáčila, navrhol mu spoluprácu s ilustrátorkou Pauline Baynesovou, ktorá ilustrovala jeho vlastnú knihu Farmer Giles of ham.

- Jedna z naobľúbenejších kníh C. S. Lewisa v detstve bola kniha Beatrix Potterovej Príbehy o veveričke Nutkinovi. Touto veveričkou sa nechal inšpirovať pri stvorení utáranej veveričky menom Patterwig v Princovi Kaspianovi.

- Podľa Histórie Narnie, ktorú C. S. Lewis zostavil po dokončení kníh, králi Peter a Edmund a kráľovné Susan a Lucy vládli Narnii pätnásť rokov, než ulovili Bieleho Jeleňa a našli cestu cez šatník späť do nášho sveta.

- Po napísaní Leva, šatníka a čarodejnice začal C. S. Lewis pracovať na svojej druhej knihe. Mal to byť príbeh o chlapcovi menom Digory, ktorý nakoniec vyšiel pod názvom Čarodejníkov synovec. Kým premýšľal o príbehu, dostal iný nápad. Rozhodol sa napísať príbeh o deťoch, ktoré boli vtiahnuté do čarodejného obrazu lode a z tohto nápadu neskôr vzišiel príbeh Dobrodružstvá lode Ranný pútnik. Oba nápady však boli odsunuté na vedľajšiu koľaj, keď začal písať príbeh Princa Kaspiana.

- Princ Kaspian sa začal rodiť v zápisníku C. S. Lewisa chvíľu potom, čo dopísal Leva, šatník a čarodejnicu. Toto je jedna z jeho poznámok: “Pokračovanie Leva, šatníka,… História Narnie vyrozprávaná trpaslíkom…”

- Pôvodný názov knihy, ktorú dnes poznáme ako Princ Kaspian, mal byť Vtiahnutí do Narnie, vydavateľovi sa však nepáčil.

- C. S. Lewis musel rozmýšľať nad iným názvom. Najskôr uvažoval nad názvom Roh v Narnii, neskôr sa mu viac začal pozdávať Princ Kaspian: Návrat do Narnie. Je to jediná kniha série s podtitulom.

- Meno Aslan pochádza z turečtiny a znamená “Lev”.

- V našom svete sa udalosti opísané v Princovi Kaspianovi stali rok po odchode detí z Narnie na konci Leva, šatníka a čarodejnice. Ale podľa narnijského času boli preč celých 1288 rokov.

- Meno Kaspian bolo možno odvodené od názvu Kaspického mora.

- Knihu Princ Kaspian venoval Lewis Mary Clare Havardovej, dcére svojho lekára.

- Jedno zo zvierat, ktoré pomáhajú princovi, je utáraná veverička Pattertwig. Táto postava sa mala pôvodne objaviť v knihe Čarodejníkov synovec. Pattertwig mala osloviť chlapca menom Digory, tak ako neskôr osloví Kaspiana a darovala mu oriešok z tajnej zimnej skrýše.

- Nápad nájsť cestu do iného sveta v šatníku vznikol pravdepodobne v detstve, keď čítal knihu od E. Nesbita, v ktorej dievča menom Amabel nájde zázračnú vlakovú stanicu vo svojom šatníku. Stanica sa volá Veľkýšatníkvhosťovskejizbe.

- Princ Kaspian sa dozvie, že jeho strýko Miraz sa stal vládcom Narnie tak, že zavraždil svojho brata, kráľa Kaspiana IX. (Kaspianovho otca). Tento dej je veľmi podobný Shakespearovej hre Hamlet.

- V knihe “Princ Kaspian” Peter znova nájde meč, ktorý mu daroval Otec Vianoc v Levovi, šatníku a čarodejnici. Týmto mečom zabil Vlka a ním ho Aslan pasoval za rytiera. V Kaspianovi sa prvýkrát sa dozvedáme, že meč sa volá “Rhindon”.

- Starý jazvec Hubojed (Trufflehunter) dostal meno podľa toho, že jazveci sú dobrí hľadači hľuzoviek, lahôdkových húb, ktoré rastú pod zemou .

- C. S. Lewis študoval gréčtinu a latinčinu a tak sú v knihách o Narnii zakomponované postavy z oboch mytológií do kníh o Narnii, napríklad boh vína Bakchus a jeho spoločník Silenus, satyrovia, kentauri a stromové a vodné nymfy, známe ako dryády a najády.

- Na nočnej oblohe Narnie svietia vlastné hviezdy a planéty, napríklad Tarva, Pán víťazstva, či Alambil, Pani mieru.

- Z Lewisovej chronologickej histórie Narnie, vieme, že Kaspian vládol po nástupe na trón ako kráľ Narnie 53 rokov až do svojej smrti.

Zdroj: Backstage.server.sk

Tagy: kroniky narnie, c.s.lewis

Pridal(a): Bonifácia, 18. 09. 2008 22:17:54

Bookmark and ShareHodnotenie užívateľov: 87.1 %

Aby ste mohli hodnotiť tento záznam, musíte byť prihlásený.
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)