Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.
Pre mesiac september zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
Poviedka, jej autorom nie je nikto iný ako Edgar Allan Poe, nebola v týždenníku publikovaná ihneď. Editorom istý čas trvalo, kým ju konečne predstavili nedočkavým čitateľom, pretože neprikrášleným spôsobom odrážala neľudskú situáciu v ústavoch i azylových domoch. Napriek kritickému postoju, drobnému politickému podtónu i satirickému káravému tónu, sa stala námetom pre niekoľkých významných umelcov, ktorí ju v priebehu času zhmotnili či už v rôznych divadelných, filmových, hudobných aj iných poviedkových adaptáciách, a to od roku 1903 až do dnes.
Anotácia distribútora:
Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?"
Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná...
Pôvodná predloha nemala v pláne čitateľa vystrašiť, skôr šokovať tým, čo sa robí okolo neho. Avšak Brad Anderson, americký režisér, scenárista i producent, ktorý je známy predovšetkým svojou záľubou v hororových veciach, vydoloval z motívu presne toľko, koľko je potrebné na to, aby sa divák v kine nielen bál, ale miestami mal chuť z neho aj utiecť.
Nakoľko ostal verný predlohe sa zatiaľ odhadnúť nedá, ale ťaživá atmosféra, ktorá trailer sprevádza od prvého záberu (a miestami navodzuje stav, akoby ste sa ocitli v bláznivom víre producentov American Horror Story), vás minimálne utvrdí v tom, že sa na tento film oplatí ísť pozrieť.
Ďakujeme za tip :) Ja sa momentálne snažím vypátrať, či sa táto Edgarova poviedka zverejnila aj v nejakej zbierke, príp. knižnej podobe. Zaujíma ma, ako spracoval celú problematiku, pretože Archa bláznov bola presne taká, akú som ju viac-menej od Hollywoodu očakávala. Čiže veľkolepá, miestami úsmevná, inokedy strašidelná, akurát na jedno vzhliadnutie a dosť :)
1. IP 87.197.159.160
11.1.15, 00:51
ŠÍLENÍ Do pozornosti by som rád daj aj CZ spracovanie Šílení, režiséra Jana Švankmajera z roku 2005. Archa bláznov je samozrejme lepšia či už po vizuálnej stránke, alebo obsahovej, avšak Švankmajerovo poňatie ponúka príbehu trošku iný, miestami až psychadelický obraz.