Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
43%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
13%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 623 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Equilibrium
Režisér: Kurt Wimmer
Hodnotenie: 88%
Popis:
Americký futuristický film z roku 2002, ktorého režisérom ako aj scenáristom je Kurt Wimmer (preslávil sa aj inými úspešnými scenármi, ako napr. film Salt, Ctihodný občan). Hlavného hrdinu predstavuje Christian Bale (Dokonalý trik, Kráľovstvo ohňa, Batman sa vracia). Okrem neho vo filme vystupujú aj iné známe hollywoodske hviezdy so zvonivým menom, ako je napr. Emily Watson (War Horse, Miss Potter, Metroland), Sean Bean (Outlaw, Silent Hill, Percy Jackson: Zlodej blesku) alebo William Fichtner (Contact, Pán a pani Smithsovci, Ultraviolet). Equilibrium patrí medzi zaujímavé novodobé futuristické filmy o budúcnosti, v ktorom ľudia v podstate fungujú ako roboti, pretože necítia žiadne emócie.
Filmová recenziaRozpačité Equilibrium

Kdesi som čítala, že Equilibrium je nástupcom kultového Matrixu. Odvtedy sa mi zafixovalo v mysli, že si tento film musím pozrieť. Lákavý námet, akoby inšpirovaný Orwellovým dielom 1984, temná atmosféra, známi herci – to sa rozhodne nedá odignorovať. Reakcie kritikov sú diametrálne odlišné od názorov bežných divákov, preto ma zaujímalo, do ktorej skupiny sa zaradím. Hoci väčšinou sa môj názor nezhoduje s tým, čo popíšu kritici, tentoraz sa prikláňam k nižším hodnoteniam.

Equilibrium znázorňuje dystopický svet, v ktorom emócie nemajú miesto. Hnev, nenávisť, intolerancia a im podobné zapríčinili v minulosti mnohé vojny. Po tretej svetovej sa ktosi rozhodol, že sa to už viackrát nestane. Bola vyvinutá látka, ktorá potláča ľudské emócie, a postupne sa rozširujú rady obyvateľov, ktorí si ju dennodenne vpichujú. Nemiznú však len negatívne prejavy; vytráca sa aj láska, priateľstvo a vernosť. Samozrejme, nie všetci s týmto riešením súhlasia. Vo veľkých mestách existujú povstalecké skupiny odmietajúce víziu sveta bez citov. Po rebeloch pátrajú špeciálne vycvičení klerikovia. Každého, kto je usvedčený z prejavenia citu, režim nekompromisne popraví. Napätie rastie a je len otázkou času, kedy sa nejaký hrdina postaví režimu na odpor.

Pozitívami filmu sú podľa mňa herecké obsadenie, atmosféra a prostredie a základný príbeh. Christopher Bale sa veľmi hodil na úlohu klerika Johna Prestona. Herci boli celkovo vybraní dobre, len so ženskými postavami to bolo trochu horšie (našťastie ich nebolo veľa). Balea považujem za sympatického a celkom charizmatického herca, preto by som mu dohodila nejakú výraznejšiu hereckú partnerku. Mary sa mi zdala pre Prestona pristará a niečo v jej neustále udivenom pohľade (možno to bolo tými veľkými očami?) ma neskutočne iritovalo. Scény s ňou ma nudili a niekedy mi pripomínali lacné ženské romány. Prestona očarila príliš rýchlo a príliš pateticky. Neviem, možno chceli tvorcovia zvýrazniť fakt, že po vyprchaní účinku prozia nedokáže ovládať svoje emócie, veľmi im to však nevyšlo. Z neznesiteľného bastarda sa mihnutím oka stala precitlivená trasľavka (s výnimkou bojových scén) – podľa mňa mal Preston dostať väčší priestor na osobnostný rozvoj; tvorcovia mali ubrať trochu z akčných scén a pridať psychologické. Alebo natočiť namiesto jedného filmu dva, ako to bolo napríklad v prípade Kill Bill.

Atmosféra filmu je stará dobrá klasika – odstránine teplé tóny, vtiahneme kameru do rozpadávajúcich sa budov alebo strohých kamenných oblúd a brnkneme divákovi na citlivú strunu nezávislosti. Každý normálny človek sa musí aspoň pár minút cítiť pobúrene a nahnevane pri pohľade na spoločnosť, ktorá z ľudí robí bezcitné stroje a ovláda ich každý jeden pohyb. Práve na tomto kréde je film postavený. Zámer a myšlienka fajn, príbeh mal tiež potenciál, z priemeru to však nevykročilo. Dej je príliš predvídateľný. Ak by som chcela venovať čas ozajstnému dystopickému skvostu, namiesto druhého vzhliadnutia filmu si radšej znova prečítam 1984. Ako som už spomínala, chýbal mi väčší dôraz na psychologický vývoj. Ak Preston bral prozium celý život, ako dlho by to mohlo reálne trvať, kým sa látka vyplaví z tela? Myslím, že zopár dní určite. A nemal by abstinenčné príznaky? Či išlo o takú dokonalú chemickú látku, že nie je návyková a okrem potláčania emócií nemá žiadny iný vplyv na ľudský organizmus? Podobné detaily sa mi zdali trochu odfláknuté.

Film mal jedno veľké negatívum – nelogickosť konania postáv v mnohých momentoch. Častokrát nešlo o hlavné postavy, ale o komparzistov. Jasné, film je v prvom rade akčný, ale v Hollywoode už mohli za tie roky prísť na to, že nás Európanov rožkom tak ľahko neopijú. Chcelo by to viac reálnosti do akčných scén. Hoci mali klerikovia skvelý bojový výcvik, nie sú nezraniteľní a fyzikálne zákony jednoducho nepustia. Ak na Prestona naraz vystrelí desať mužov so samopalmi, musel by byť boh, aby vyšiel z mely nezranený. Taký rýchly jednoducho nemôže byť. Akčým scénam som absolútne neverila a považovala som ich za prehnané. Aby som sa vrátila k nelogickosti – film sme sledovali dvaja a obaja sme nechápali, prečo sa ľudia (vzbúrenci alebo policajti) bezhlavo vrhajú do paľby. Kde je koordinácia postupu? Tímová práca? Niekoľkí vybehnú v rade proti presile, natrčia hruď a divže nekričia: „Kukuk, tu som, zastreľ ma!“ Vážne, tvorcovia mali pred natáčaním povinne absolvovať niekoľko paintballových duelov a hneď by scény upravili. To, že oproti sebe stoja cvičení bojovníci a obyčajní civilisti, ešte neznamená, že neexistuje inštinkt kryť sa a hľadať najvhodnejšie miestečko na útok. Nepremyslené, iracionálne, chvíľami priam smiešne. A keďže podobných scén bolo veľa, výrazne ovplyvnili moje hodnotenie.

Čo dodať na záver? Škoda, veľká škoda. Tešila som sa na dobrý filmový zážitok a že sa myšlienkami odpútam od práce. Nestalo sa, film ma sklamal. Veľa drobných negatívnych detailov, prehnaná a nevydarená bombastickosť akčných scén, nedomyslené a nevysvetlené skutočnosti... Matrixu Equilibrium nesiaha ani po prsty na nohách. Nezachránili ho ani Christian Bale, ani Sean Bean.

Osobné hodnotenie: 46%
Recenzia od Bruja (19. 12. 2011 21:23:57)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)