Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 614 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Súmrak
Režisér: Catherine Hardwicke
Hodnotenie: 60%
Popis:
Prvý diel série oficiálne známej ako Twilight saga rozpútal hotovú hystériu okolo hlavných predstaviteľov. Nízkorozpočtový film prekonal očakávania tvorcov a stal sa jedným z najúspešnejších filmov roku 2008.
Filmové recenzieSúmrak

Oči Roberta Pattinsona na obrovskom plátne kina. Nie, ďakujem.

Film Súmrak natočený podľa rovnomenného bestselleru americkej autorky Stephenie Meyer sa stal okamžite kasovým trhákom.

Prečo?

Samozrejme, že viem. Pretože masová reklama na nás číhala na každom rohu, pretože mladé dievčatá chceli vidieť Edwarda Cullena na vlastné oči a nie len o ňom čítať. O to lepšie ak si ho zahral viac neznámy ako známy Robert Pattinson. Veď všade hovorili o tom, ako sa on najviac na túto rolu hodí. Prenikavý pohľad, nedbalo strapaté vlasy a šíriace sa fluidum. To bolo to, čo fanúšičky potrebovali. Čo na tom, že Pattinson svoju úlohu nezvládol? Aj tak je pre mnohé dokonalý a úžasný herec.

Tam kde sa oči fanúšikov však upierali najmenej, môžeme toho nájsť najviac. A to u Kristen Stewart, čo to Belly Swanovej. Myslím, že ona je naozaj jediné herecké plus a plus celého filmu. Jej herecký výkon i jej príjemná tvár. Ostatné herecké výkony sú buď priemerné, alebo podpriemerné. Dva malé plusy majú u mňa Peter Facinelli alias Carlisle Cullen a Cam Gigandet ako James. Ale toho priestoru nemali až tak veľa, takže uvidíme v ďalších filmoch. (Samozrejme iba u Facianelliho.)
Ale k samotnému filmu.

Začiatok, keď Bella odchádza od matky je príjemný a hudba ma preniesla do časov hippies a rozostrená kamera navodila pocit dobre začínajúcej drámy od Bertolucciho. Omyl!

Ale poporiadku. Za celkom dobre vyznievajúce považujem vykreslenie vzťahu medzi Bellou a jej otcom Charliem. Jeho postava, ani výkon nič nepokazila.

Postava Jacoba sa nám predstavila len na pár chvíľ, ale jeho snehovo biele zuby nám stihli blysnúť do očí. Ani dobré, ani zlé.

Samotný nástup Cullenovcov je prvou katastrofou. Zle zvolená hudba ála Divoký západ, spomalené zábery na kráčajúci klan nenechali moju bránicu bez reakcie. Najväčší Emmet ako miestny raper, jeho krásna Rosalie, ani nie tak krásna ako umelá a prehnane nalíčená. Alice, ktorej nie je čo vytýkať a Jasper – chodiaca pohroma. Výzor psychopatického narkomana s pohľadom prázdnym ako celá myšlienka filmu. No a nakoniec ON. S prenikavým pohľadom, ktorý by roztopil kocku ľadu, ale iba tak na Sahare. Jeho tajomný a vážny výraz sa minul výsledku a bol komický. A to počas celého filmu.

Za absolútne najväčší horor považujem scénu, kde sa Bella prvý krát stretne s Edwardom na hodine biológie. Katastrofa. To, čo spravil Rob so svojou tvárou bolo niečo neskutočné. Smialo sa celé kino. Výraz na jeho tvári bol asi tak hrozný ako keď človek privonia k trojtýždňovým ponožkám vojaka, čo sa brodil kanálmi. A iritovala ma scéna s jabĺčkom v školskej jedálni.

Keď sa pre zmenu na scéne zjavil Carlisle, chýbalo mi zborové ženské: „Ááááhhh!“ alebo obdivné zahvízdanie, ako podmaz. Inak dojem nekazil a až na hroznú úpravu vlasov bolo fajn ho na plátne vidieť. Škoda, že nemal viac priestoru.

Variaci Cullenovci bola scéna vtipná, tá sa im podarila i keď Rosalie skoro zlomila pohľadom aj stoličku v kine, nie len misku v rukách. Sledovali sme aj Jasperov prázdny výraz a samozrejme aj hudbu Divokého západu.

Edwardove trblietanie sa na svetle na plátne takmer nebolo vidieť, takže sa vyhlo pointe, čo je škoda, pretože to mohlo byť celkom dobré.
Páčila sa mi aj scéna keď hral Edward na klavíry. Krásna kamera a krásna hra so svetlom.

Dobrá scéna bola naozaj scéna s baseballom. Efekty, spomalené zábery, všetko tak ako má byť, škoda, že samotná hra netrvala dlhšie. Príchod Jamesovej bandy bol skvelý. Celkovo sa na Jamesa dobre pozeralo a jeho výkon bol uveriteľný.

Špeciálne efekty boli, podľa mňa, dobré len rýchle utekanie Edwarda neskôr aj Jamesa mi pripomínalo kreslenú postavičku, ktorej sa pri rýchlom behu točia len nohy dookola ako kolesá.

Akčný koniec bol dobrý, napínavý a nepríjemný, hlavne pri praskajúcich Bellyních kostiach. Bitka medzi Jamesom a Edwardom, myslím vyšla celkom dobre. Len striedavý detail na Edwardove a Jamesove oči mi prišiel kovbojky nevhodný. No a najväčšiu emóciu, okrem záchvatov smiechu a zdesením nad niektorými scénami filmu, mi preniesla Jamesova smrť. Hlavne záber na odtrhnutie jeho hlavy mi nebol celkom príjemný (hlavne keď ju mal takú peknú).

No a vtedy prišla scéna, ktorá sa mi z filmu páči najviac. Zranená Bella prežívala smrteľné kŕče zasiahnutá Jamesovým pohryznutím. Edward sa rozhodol a jej sa pred očami odvíjal celý život. V pozadí hrala skvelá pieseň od samotného Pattinsona. Týchto pár sekúnd bolo pre mňa naozaj naj. A otrepaná veta: „Smrť je mierumilovná, ľahká... život je ťažší.“ Tam výborne sedela.

Na celý film to bolo, ale naozaj málo. Zlé scény prevyšovali dobré a z príjemnej romantickej drámy sa stala treťotriedna komédia, i keď vtipný chcel byť film, čo najmenej.

Moje osobné hodnotenie je 40%
Recenzia od Petraela (23. 06. 2009 08:32:27)Twilight ohúril mnoho divákov a nielen ženského pohlavia, ale je to skutočne film, ktorý stojí zato? Po viac než desiatom pozretí sa vám film začne zdať neuveriteľne nudný.

Tento film natočený podľa knižnej predlohy Stephanie Meyerovej Twilight (Súmrak) zo ságy Twilight, je dosť slabým čajom oproti knihe (niežeby bola kniha svetoborná, aj keď je pravda, že je bestsellerom). Ale napriek tomu filmový štáb na čele s Catherine Hardwicke sa snažil vydať zo seba maximum a tento svetový bestseller predsa len dostali na plátna kín.

Film sa začína záberom v lese, kde naháňa „niekto“ bezbrannú srnku. Túto scénu síce mám celkom v obľube, ale nebola celkovo dokončená. Neviem, ale srnka je bezbranné zviera a nenačrtuje ten správny dej, ktorý sa vo filme odohráva. Moje prvé plus je prostredie – pekné, príjemné. Neočakávalo sa od neho, že sa tam objaví krvilačná beštia.

Úvod je za nami a film pred nami. Ďalšia scéna sa začína niekde, na lúke? Neviem isto kde. Je mi to ľúto, ale prostredie som nedokázala dostatočne rozlíšiť. Takže zatiaľ je to lúka. Stojí na nej Bella Swanová (Kristen Stewart) a užíva si posledné lúče slnka, pred opustením svojho rodného slnečného mesta. Sťahuje sa za svojím otcom a teoreticky by scéna bola aj v poriadku, ale… Aj táto má svoje muchy. Je pravda, že film sa nikdy nebude úplne podobať knižnej predlohe, ale aj tak. Kniha sa začína inak a ten začiatok mi vo filme chýba. Pokiaľ ste knihu nečítali, nič som nepovedala. Ale aj tak som za klasiku.

Ďalšia povšimnutia hodná scéna je scéne v škole. Scénu, v ktorej dostáva Bella auto, radšej preskočím. Dosť mi brnkala na nervy. A myslím si, že aj viacerým ľuďom, ktorí mali možnosť prečítať si knihu. Takže škola. Bella, ako niekto nový uprostred roka, je v malej strednej škole stredobodom pozornosti. Cíti sa nesvoja a toľká pozornosť jej prekáža. Nastal čas obeda – a prichádza rodina Cullenovcov. Bellu ohúri hlavne Edward Cullen (Robert Pattinson), ktorý sa netají tým, že mu prekáža. A čo Bella? Pri pohľade na Edwarda otvára ústa dokorán a nedokáže sa vynadívať. Fajn. Prekvapenie, šok a pod., fajn, beriem, ale zase až také tvárenie sa? Ak to mladej herečke prikázala režisérka bola to veľká chyba. Nehorázne mi to otváranie úst počas celého filmu prekážalo.

Postupom času, sa ako v každom romantickom filme, ktorý je prepletený s fantasy a mnohými inými odvetviami, sa Edward a Bella začínajú zbližovať. A čo sa len dievča nedozvie? Edward Cullen a jeho rodina sú vampírmi. A ako pravá závisláčka sa od neho odmieta odtrhnúť a je na ňom večne nalepená. A Edward? Ako pravý gentleman sa ju snaží presvedčiť, aby mu dala pokoj, aby naňho zabudla. Samozrejme dokonalosť samá. Nervy mi to žralo aj počas knihy a keď som to videla ešte aj vo filme mala som tlak dvesto. A musím ešte podotknúť, že to, že je upírom sa dozvedela o dosť pozdejšie ako bolo v skutočnosti v knihe. Mínusov je zatiaľ viac ako plusov.

U Cullenovcov. Celkom príjemná scéna, ktorá sa dala naozaj pozerať. Čo ma však naštvalo? Pomlčanie Japerovej schopnosti, ktorá si myslím, že zohrala dôležitú úlohu aj v ostatných dieloch. Ale inak to bola celkom príjemná scéna.

A prichádza moja obľúbená scéna – baseball. A čo sa mi na nej páči najviac? Príchod lovcov. Upírov, ktorí pijú ľudskú krv. Prepáčte, zabudla som spomenúť, že Cullenovci pijú výlučne len krv zvierat. A čo sa len nestane? Je tam opäť Bella a jej úžasná schopnosť privolávať problémy. James, jeden z lovcov si ju však všimne a rozhodne sa ju chytiť. Je totiž stopárom a takéto výzvy si nesmierne cenní. K tejto scéne len veľké plus.

Bella odchádza z mesta spolu s Alice a Jasperom. Opäť, Jasperova schopnosť je niekde v háji. Alice si svoju úlohu splnila – videla do budúcnosti. A čo spravila Bella? Nechala sa Jamesom nachytať. K tomuto fakt neviem čo povedať.

A myslím si, že najlepšia scéna z filmu je, keď sa Bella s Jamesom nachádzajú v tanečnom štúdiu. Tam príde Bella nato, že si z nej stopár len vystrelil. Snaží sa ho zneškodniť so slzným plynom. Toto ma ozaj pobavilo. Stálo to zato. Snažiť sa zadržať upíra s obyčajným slzným plynom. Inak nemám k scéne výhrady. To, že James umrel, radšej neokomentujem. Moja obľúbená postava skončila na šibenici. Predtým ešte prišiel milovaný Edward a dal mu poriadne na frak.

A prichádza koniec. Ja osobne by som ho spracovala ináč, ale bola som celkom spokojná. Relatívne sa podobal tuším najviac knižnej predlohe. Je kľudný, jemný. Stvorený pre koniec.

Obsadenie? Fajn, beriem. Celkom sa dalo. Rikki Reed bola fajn, ale na miesto Rosalie by som ju nedosadila. Rosalie bola neodolateľne krásna, Nikki nie. Poznám oveľa krajšie herečky, ktoré by sa hodili na miesto Rosalie. Nevravím, že svoju úlohu nezahrala dobre, len sa na ňu nehodila. Robert Pattinson? Samá voda. Herecký výkon nebol bohvieaký a sám Pattinsonov výzor nie je dokonalý. Plus niektoré chvíľky, na ktorých sa nedalo nesmiať, napr. scéna s ventilátorom. Inak som s celkovým obsadením spokojná. So samotným filmom nie. Prepadák. Pre ostatných niečo nadpozemské, pre mňa niečo čo zarobilo len a len peniaze. Style postáv, bol v určitej časti fajn, v určitej nie. Rosalie vyzerala ako štetka, Jasper ako psychopat.

Pokiaľ ide o soundtracky – väčšinou nevýrazné, bez chuti, o ničom. Pochvaľujem však výber pri scéne baseball. Hodil sa tam. Uspávanka pre Bellu bola nezvyčajne krásna. Decode od Paramore sa dala. Úvodná pieseň sa mi celkovo pozdávala, bola príjemne vygradovaná. Soundtrack, ktorý sa nachádza v druhej scéne (Bella – cesta do Forksu), bol veľmi pekný, ale očakávala by som niečo viac hrajúce na city. Zvyšok – radšej pomlčím.

No dúfam, že z druhého filmu bude kričať niečo načo sa bude dať pozerať. V Súmraku to boli lovci, hlavne nádherný James, v Nove to budú podľa mňa Volturiovci. Ale napriek svojej kritike, odporúčam si film pozrieť v jeden teplý nedeľný večer, keď vás nuda bude uspávať.
Recenzia od GoThiCStOrM (21. 06. 2009 04:19:51)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)