Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac november zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 614 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Akira
Režisér: Katsuhiro Otomo
Hodnotenie: 100%
Popis:
Film mal premiéru v Japonsku 16. júla 1988, v USA 25.1.1991. Dodnes je považovaný za jeden z najlepších animovaných filmov v histórii a jeho dynamické a vysokorealistické spracovanie výrazne ovplyvnilo anime žáner.
Filmová recenziaAkira nie je rozprávka

Akira je kult, a nielen v Japonsku. Je dobré poznať kulty – povedala som si, keď som si toto anime púšťala o jedenástej večer. Celkom som sa tešila na dystopický príbeh (možno by všetky nedoriešené záležitosti v práci konečne vyzerali ako banalita), no či to bol filmový zážitok, to povedať nemôžem.

Príbeh sa odohráva v Neo-Tokyo v roku 2019, 31 rokov po tom, ako mladý chlapec Akira zničil mesto svojimi nadprirodzenými schopnosťami. V novovybudovanom megalopolise bojujú o vplyv motorkárske gangy, rôzne skupiny neustále protestujú a strážcovia zákona udržiavajú tvrdý režim, ktorý má každú chvíľu nejakú obeť. V tomto prostredí dospievajú aj Kaneda a Tetsuo. Kaneda je vodcom motorkárskeho gangu a k Tetsuovi sa správa ako starší brat. Pri jednej naháňačke sa Tetsuo chce vyhnúť zrážke so zvláštnym chlapcom. Ťažko zraneného ho odvádza armáda. Keď sa preberie, útržkovito si pamätá, že na ňom robili akési pokusy. Tetsuo zisťuje, že má nadprirodzené schopnosti. Pocit menejcennosti, s ktorým žil celé roky, a silná migréna prebúdzajú jeho temnú stránku. Kam príde, tam zanechá spúšť a mŕtve telá. Bez utlmujúcich látok hrozí, že nebude schopný ovládať svoje schopnosti a celé Neo-Tokyo je v ohrození.

Akira je v podstate klasický príbeh boja dobra proti zlu, aj keď nie celkom čiernobiely. Kanedu, z ktorého sa má stať najdôležitejší bojovník proti Tetsuovi, čaká ťažká cesta k poznaniu – veľký vplyv na udalosti mala totiž jeho bezstarostnosť a samoľúbosť. Tetsuo si až ku koncu uvedomí, čo všetko spáchal, a oľutuje to. Plukovník Shikishima, ktorý spočiatku koná ako klasický hulvátsky lampasák, tiež dokáže, že má zopár dobrých vlastností. Postavy sú detailne prepracované a maximálne realistické – nie sú to žiadne animované figúrky, nad ktorými by sa človek pousmial a povedal by „no jasné, rozprávočka.“ Som preto veľmi zvedavá, ako si s príbehom poradí Hollywood, ak sa tam ktosi naozaj pustí do remaku Akiry. Skúšam si predstaviť Garretta Hedlunga ako Kanedu a napríklad Roberta Pattinsona v úlohe Tetsua (obaja sú spomínaní ako kandidáti na tieto úlohy) – hm, nie, nejde to.

Čo sa týka animácie, ide o klasické japonské anime – nie to pokémonovské, ale temné, drsné a miestami až príliš realistické. Film stavil na serióznosť, preto tam nie sú žiadne scény typu obrovská kvapka na spánku alebo vyškerená postava s pomlčkami namiesto očí, obrovské ústa a štyri vodorovné čiarky na lícach ako výraz maximálnej radosti (ktovie, či sa to už vtedy používalo; neviem, nie som expert na anime). Vďaka tvorcom za to; spomínané zobrazenia totiž z duše neznášam – podľa mňa zhadzujú úroveň anime grafiky. No ale každému podľa chuti. Tej mojej trochu prekážali niektoré naturalistické detaily – pri istých scénach ma doslova striasalo a len som krivila tvár, že „fuj, to je nechutné“ (napríklad keď mal Tetsuo halucinácie a zdalo sa mu, že mu vypadol celý obsah brušnej dutiny; alebo keď členovia znepriateleného gangu mlátili Kaori; Tetsuova záverečná premena sa mi videla tiež nechutná – hlavne to, ako dopadla chudera Kaori). Pokojne sa smejte a považujte ma za padavku; pravda je taká, že ma máločo vo filme naozaj rozhodí. Ani neviem, prečo na mňa tieto animované drsnosti vplývali tak zle. Naozaj mi niekedy stáli všetky chlpy a film som dopozerala iba silou vôle. Aby som ale povedala aj niečo pozitívne – grafika bola krásne dynamická.

Málokedy si všímam hudbu. V Akire bola takpovediac neprepočuteľná, úplne odlišná od americkej a európskej produkcie. Ja by som jej dala prívlastok hororová a nanervylezúca. Klasickým príkladom hororovej bola scéna, v ktorej Masaru, Takashi a Kiyoko vytvorili ilúzie obrovských strašidelných hračiek. Hollywood si môže brať príklad. A potom som neznášala zábery na ligotavú vzorku nejakého Tetsuovho tkaniva, ktoré pozoroval doktor Onishi vo svojom laboratóriu (pripomínalo mi to plameň na plynovom sporáku, akurát to bolo farebné a malo to nerovnomerné okraje) – do tej scény akoby vždy hral nejaký šialený rozladený japonský organ. Mojim ušiam maximálne nepríjemné, až som mala chuť vypnúť zvuk. Taktiež sa mi nepáčil hlas Kiyoko, ktorú nadabovala dospelá žena. Otrasne afektované a uši trhajúce. Neprirodzené a celkom iné, ako hlasy malých dievčatiek, ktoré poznám. Drobučký hlúpy detail, liezol mi však neskutočne na nervy.

Moja reakcia na otázku, či sa mi film páčil, je jasné nie. Vôbec mi nesadol. Zároveň však nepopieram, že ide o kvalitu a celkom chápem, prečo je kultový. Beznádej, hnev, temnota, vzbura – to sú sympatické veci, ako by povedala moja dejepisárka. Sympatické v tom prenesenom zmysle, že zaujmú množstvo ľudí. Originálne spracovanie, skvelý príbeh. Ja som ho však dopozerala s divným pocitom a s vedomím, že raz stačilo. Hoci ma niektoré veci a detaily akosi temne fascinovali, nabudúce si pred spaním pustím radšej niečo jemnejšie.

Osobné hodnotenie: fakt neviem, aké percento priradiť. Vzhľadom na všetky moje nepríjemné pocity by to bola čistá 10, príbehová koncepcia a grafika (ohliadnuc od nechutností) kľudne 70, ale viac určite nie. Videla som aj oveľa lepšie kúsky. Nebol to môj štýl, no...
Recenzia od Bruja (02. 12. 2011 19:34:00)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)