Stránka bola presmerovaná

Novú stránku nájdete na http://www.fantasy-svet.sk/

login
heslo
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Flotila » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Serafína a starcova palica » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Zornička a Filipko » kniha «
KNOWLEDGEBASE ZÁZNAM
Trhlina » kniha «
RECENZIA
Flotila » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Serafína a starcova palica » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Zornička a Filipko » kniha «
Autor: Yaonee
RECENZIA
Trhlina » kniha «
Autor: Yaonee
Goodreads: Book reviews, recommendations, and discussion
REKLAMA

Filmy a seriály v TV programeoptimalizace PageRank.cz
Kniha mesiaca február: Zárezy smrti
Dôležitý oznam:
Internetová stránka Fantasy-svet.net mení doménu. Budeme krajší, rýchlejší, prehľadnejší a plní nových informácií nielen zo sveta fantázie. Práce na novej stránke budú prebiehať približne do apríla 2017. Dovtedy budeme fungovať na starej známej adrese. O tom, kde nás po novom nájdete, vás budeme priebežne informovať.

Pre mesiac február zatiaľ nebola zverejnená kniha mesiaca.
SlavCon 2017
SlavCon 2017 sa tento rok bude konať priamo pod hviezdnou oblohou!
Celý článok
Zárezy smrti
Veronica Roth, autorka populárnej série Divergencia, sa vracia s novou dilógiou.
Celý článok
Novoročná kniha mesiaca január
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Vianočná kniha mesiaca december
Aj vy ste zvedaví na to, čo nám prináša posledné knižné kolo v tomto roku?
Celý článok
Kniha mesiaca november: Sychravé dni s Albatrosom! (aktualizované)
Prichádza ten pravý čas na knihy.
Celý článok
loaded
Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

Príbeh o sile ľudského strachu, sebaklamoch a fóbiách. Ale aj o nevyčerpateľných možnostiach, výskume a zahrávaní sa s vesmírom. Peter „Pete“ Murray je teoretik hĺbkového prežitia. Hoci zachránil z havarovaných ponoriek už mnoho ľudí, sám sa do hlbín oceánu nikdy nepozrel. Má z nich totiž panickú hrôzu. A potom to príde. Prípad, aký doteraz nemal. Jedinečný. Obostretý tajomstvom. Čím ďalej, tým spletitejší. Prípad, v ktorom ide o viac než životy posádky.
 
Poznáte vedecko-fantastické knihy od Jany Plauchovej?
nie
42%
nie, ale už som o tejto autorke čosi počul
16%
áno
14%
áno, ale jej knihy ma neoslovili
15%
možno raz budem od nej čosi čítať
13%
Celkovo hlasovalo 608 užívateľov.
hits
UPOZORNENIE!!
Autormi týchto recenzií sú samotní užívatelia Fantasy-Sveta. Aj keď pridávané recenzie podliehajú kontrole a schvaľovaniu, táto kontrola sa týka predovšetkým syntaktickej a štylistickej stránky. V záujme zachovania objektivity netriedime recenzie podľa toho, aký postoj k danému dielu vyjadrujú. Názory, vyplývajúce z týchto recenzií, sa nemusia spájať s názormi redakcie a vedenia Fantasy-Sveta.

Zobraz v plnej veľkosti
Purpurový vrch
Režisér: Guillermo del Toro
Hodnotenie: 90%
Popis:
Fantasy svet: Isteže, Purpurový vrch nie je klasický horor. Purpurový vrch je gotická filmová romanca, ktorá úctyhodnou formou nadviazala na čaro gotických románov, a priamo na striebornom plátne im vzdala príťažlivú poctu, pretože do bodky dodržala presne to, čo je pre tento populárny subžáner literatúry z čias minulých také príznačné. Na ploche veľkej rovných 119 minút odohrala predstavenie, ktoré pošteklí všetky vaše zmysly.
Filmová recenziaPurpurový vrch
Verte či nie, gotike to pristane aj na filmových plátnach.

Prvý gotický román, aspoň podľa oficiálnych zdrojov, oslávi v tomto roku 251 rokov. Napísal ho Horace Walpole, v poradí štvrtý Orfordský gróf, ktorý svojou pomerne bohatou literárnou tvorbou výrazne ovplyvnil nasledujúcu generáciu autorov hororového žánru (Charles Dickens, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, N. V. Gogoľ či ďalší). A tak trochu pomohol hororu rozrásť sa aj o nový subžáner. Gotický román, okrem zabehnutej a pre horor príznačnej výstavby, aktívne narába aj s motívom smrti. Ten principiálne stavia na idei typickej pre obdobie romantizmu vo svetovej literatúre. Do popredia teda kladie nielen dôraz na city, fantáziu či osamelosť, ale aj rozpor medzi snom a skutočnosťou, či nachádzanie útechy v tragickej a nenaplnenej láske, čo vnáša do konceptu diela istý archetypálny stereotyp. Postavy sú buď čierne, alebo biele, nič medzi týmito kontrastnými pólmi neexistuje.

Gotický román začal byť veľmi obľúbenými subžánrom koncom 18. a začiatkom 19. storočia, a to predovšetkým v období Viktoriánskej éry, kedy nielen pre čitateľov, ale aj autorov predstavoval príťažlivú formu krásnej a pomerne plastickej literatúry. Lákal ich či už statickým prostredím s rôznymi gotickými architektonickými prvkami, farebným folklórom i novými motívmi, ktoré dali v priebehu jednej éry vznik niekoľkým novým subžánrom, a to vrátane tzv. mestského gotického románu (urban gothic). A, paradoxne, v každej významnej krajine sa vyvíjal úplne inak.

Tak, ako v literatúre, komikse, rôznych počítačových i stolových hrách, je horor aj vo filme stále živým a vyhľadávaným žánrom. Samozrejme, od čias, kedy vlastne vznikol, prešiel si rôznymi štádiami svojho vývinu. Či už to boli Vtáky od Alfreda Hitchcocka, Jama a kyvadlo od Rogera Cormana, Sirotinec od Juana Antonia Bayona, Acacia od Park Ki-Hyunga alebo Červené svetlá od Rodriga Cortésa, každá z týchto filmových snímok vystrašila diváka inak.

Purpurový vrch (Crimson peak) patrí medzi najočakávanejšie filmy tohtoročnej hororovej sezóny. Nie je sa čomu čudovať, pretože ho natočil významný mexický režisér Guillermo del Toro. Pracovný scenár k tejto gotickej filmovej romanci (podľa filmového žargónu) mal napísaný už v roku 2006 (v tom čase sa v kinách hral Faunov labyrint), avšak natáčať sa oficiálne začala až oveľa neskôr.

V roku 2014 prišiel Guillermo del Totro s hravou a predovšetkým farbistou kampaňou, ktorá návštevníkom Comic-Conu v San Diegu dovolila ponoriť sa do snovej atmosféry pripravovaného filmu, aby tak na vlastnej koži okúsili to, čo im chce v októbri budúceho roka ponúknuť. Purpurový vrch sa v kinách premieta už takmer týždeň, a za tento krátky čas stihol v návštevníkoch, ale aj fanúšikoch vyvolať rozporuplné pocity.


Crimson Peak - Official International Trailer


Väčšina reakcií najnovšie dielo od Guillerma del Tora nešetrí. Vyčíta mu prvoplánovú dejovú líniu, ľahko čitateľné postavy, pomalý spád, nedostatok duchov či sekvencií, ktoré by vás prirodzene vystrašili, alebo aspoň na malý okamih vo vás vyvolali živočíšny pocit strachu. Recenzenti, hlavne u nás, odporúčajú film skôr svojim nežným polovičkám, a to aj napriek tomu, že mediálny trh nazerá na Purpurový vrch viac než pozitívne (CinemaScore: B -; Rotten Tomatoes: 69%; ČSFD: 71%; Metacritic: 67 zo 100 bodov). Nedá mi nesúhlasiť s tvrdením, že Guillermo del Toro dokáže ponúknuť oveľa viac, ako predviedol v Purpurovom vrchu. Nedokážem však ani sympatizovať s názorom, že film pohorel na plnej čiare a namiesto kvalitnej „duchárčiny“ naservíroval slabý odvar niečoho, čo sa na horor snažilo podobať a čo zachránili snáď niektoré herecké výkony.
Isteže, Purpurový vrch nie je klasický horor. Purpurový vrch je gotická filmová romanca, ktorá úctyhodnou formou nadviazala na čaro gotických románov, a priamo na striebornom plátne im vzdala príťažlivú poctu, pretože do bodky dodržala presne to, čo je pre tento populárny subžáner literatúry z čias minulých také príznačné. Na ploche veľkej rovných 119 minút odohrala predstavenie, ktoré pošteklí všetky vaše zmysly.

Purpurový vrch však ponúka omnoho viac. Purpurový vrch, na pozadí dôležitých dobových reálií, tvaruje a rozvíja vzťah iniciatívneho romantického (ako ten literárny smer!) hrdinu (sir Thomas Sharpe) a letargickej (opäť) romantickej hrdinky (Edith Cushingová). Prostredníctvom rôznych vypätých scén sa snaží prirodzene umocniť dynamickosť výrazu. A tak, ako to predpisuje gotika, využíva na sprostredkovanie zosilneného obrazu skutočnosti (zahalenej do rúška tajomstva) šablónovité linkovanie charakteristík hlavných postáv.

Napriek vizuálne podmanivému prostrediu, ktorému dominuje prevažne červená farba, zachovávajú si hlavní protagonisti čiernobiele vyobrazenie. To nevyvíja snahu vybočiť zo svojho stereotypu, čím tvorí nielen príjemný kontrast s určitým priestorom či miestom, v ktorom sa postavy pohybujú, ale aj odráža triedne delenie spoločnosti na začiatku 20. storočia, ako aj úpadok anglickej aristokracie (či aristokracie vo všeobecnosti, čo tak trochu pripomína románovú tetralógiu Maxa Forda Maxa Koniec prehliadky). Hlavní hrdinovia sú jednoducho vychovávaní v určitej ideológii, majú svoje návyky, o čosi ťažšie sa prispôsobujú meniacej sa pokrokovej dobe, ba čo viac, musia vzájomne koexistovať, a to všetko podľa zväzujúcich spoločenských konvencií.

A práve táto ich naivita tvorí základ del Torovho scenáru. Premieta sa do celej koncepcie filmu, a to aj z dôvodu, že je na nej vystavaná či už základná schéma poviedky s tajomstvom (čiže akýsi predobraz detektívnej fikcie) i príbeh o duchoch, ktorý sa môže pojať aj metaforicky, hlavne však ako pravá, nefalšovaná ghost story. Tá, presne tak ako gotický román, je neoddeliteľnou súčasťou hororového žánru a, podobne, ako nám ju vyrozprával del Toro, dodržiava nemennú schému – hlavný protagonista sa buď už s duchom vo svojom živote stretol a chce sa o tento zážitok s niekým podeliť, alebo sa s duchom len stretnúť chce, a tak si ho do svojho života privolá zámerne (M. R. James Experiment, Edith Whartonová Dušičky, Susan Hillová Malá rúčka, atď.). Aj Guillermova del Torova filmová ghost story zastáva funkciu akéhosi zberateľa strašidelných spisov v duchu generácie M. R. Jamesa a divákovi ponúka príjemné zámerne predvídateľné mrazenie, pretože práve o tom duchárske príbehy jednoducho sú. Vy viete, kedy a kde sa duch má objaviť, a aj tak vás moment jeho príchodu vyľaká. Aj keď si to nechcete priznať.

Crimson Peak Comic Con Panel


Purpurový vrch sa teda právom môže zaradiť do siene slávy a konkurovať známym strašidelným filmom, bez ohľadu na to, v ktorom storočí boli natočené. Samozrejme, nie je dokonalý. Má svoje drobné chyby (sem-tam rýchly spád, nevýrazné vedľajšie postavy, technicky nezvládnutý vizuál prítomných duchov – čo je pre del Tora niekedy celkom príznačné; zbytočné násilné scény, aj absentujúce napätie), lámať palicu by ste však nad ním nemali. To, čo nám pred rokom Guillermo del Toro sľúbil, splnil. Viac-menej nemôže za to, že gotický román na filmovom plátne bude častejšie divákmi nepochopení, pretože... ale aj voči tomuto sa dá časom obrniť.
Režisér/ka: Guillermo del Toro
Názov filmu: Purpurový vrch
Dátum uvedenia filmu do kina: 15.10.2015
Minutáž: 119
Hodnotenie autorom recenzie: 90%
Hrajú:
Mia Wasikowska ako Edith Cushingová, Sofia Wells ako mladá Edith, Jessica Chastainová ako Lady Lucille Sharpeová,Tom Hiddleston ako sir Thomas Sharpe, Charlie Hunnam ako doktor Alan McMichael, Jim Beaver ako Carter Cushing, Emily Couttsová ako Eunice McMichaelová, Matia Jackett ako mladá Eunice, Leslie Hope ako pán McMichael a ďalší;"Crimson Peak"


Crimson Peak: Exclusive Behind the Scenes
Recenzia od Yaonee (22. 10. 2015 22:21:28)


Recenzie smú pridávať iba užívatelia, ktorí na to majú právo. Pokiaľ by ste chceli pridávať recenvie, môžete napísať niektorému z webmásterov alebo adminov. :)
© Fantasy-svet.net, všetky práva vyhradené. Bez súhlasu majiteľov nesmie byť obsah tohto webu skopírovaný.
Fantasy-svet.net je stránka fanúšikov, nie je majiteľom autorských práv. Je len sprostredkovateľom
informácií o celosvetovo populárnych fantasy knihách, filmoch a i.
Created by Whitewash
Verzia 1.04 (Changelog)